Turku Pirts

Turku pirts jeb hammāms ir Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā  izplatīts tvaika pirts paveids. Pirtis Tuvajos Austrumos bija neatņemama sadzīves sastāvdaļa un tās bija nozīmīgi pulcēšanās un atpūtas vietas. Par hamamu Eiropā uzzināja no sakariem ar osmaņiem un tādēļ arī cēlies nosaukums turku pirts.

Turku pirtī ir salīdzinoši zema temperatūra un paaugstināts gaisa mitrums, kas ļauj izkarsēt ķermeni, neradot organismam pārslodzi. To uzskata arī par lielisku vietu, kur attīrīt ķermeni no galvas līdz kājām. Mitrā tvaika ietekmē atmiekšķējas ādas raga slānis un ar sviedriem izdalās tauku sviedru sekrēts. Atmirušās šūnas un sekrētu no ķermeņa var noberzt vai norīvēt ar dušas cimda, koka vai raga higiēnas piederumu palīdzību. Pēc tādas pamatīgas attīrīšanas āda elpo labāk, poras tiek atbrīvotas un tauku sviedru sekrēts vieglāk nokļūst virspusē.

Cilvēki ar svīšanas traucējumiem no Turku pirts gūst īpašu labumu, jo iekšējā temperatūra ļauj tajā uzturēties ilgāku laiku bez īpašas piepūles. Pēc fiziskas slodzes tā sniedz lielisku pašsajūtu. Piemēram, pēc vingrošanas vai citām sporta nodarbībām muskuļiem tā ir patīkama atslodze.

 

Ko Turku pirts dod veselībai:

 

+ maigi palīdz norūdīties, ļauj izkarsēt ķermeni bez lielas slodzes sirdij un asinsvadiem;

+palīdz ātrāk tikt vaļā no iesnām, klepus, aizsmakuma;

+ atvieglo bronhiālās astmas slimnieku pašsajūtu;

+ nomierina nervu sistēmu, uzlabo miegu;

+ palīdz atbrīvot muskuļus no spriedzes;

+ atvieglo locītavu sāpes;

+ attīra, mitrina un mīkstina ādu;

+ uzlabo asinsriti mazajos zemādas asinsvados.